Skip to content

Fontanny Ogrodowe z Betonu

Jedną z większych atrakcji ogrodowych są z pewnością fontanny ogrodowe. Przyjemny szum wody niesie ukojenie dla myśli, ale i ochłodę podczas upałów. Nowoczesne fontanny ogrodowe zdecydowanie odmieniają wystrój ogrodu i przyciągają wzrok. W zależności od tego, jaki rodzaj fontanny wybierzemy, możemy osiągnąć ciekawe efekty aranżacyjne. Fontanny nie są trudne w pielęgnacji, wystarczy jedynie regularnie oczyszczać filtr i pompę oraz uzupełniać poziom wody.

Fontanny ogrodowe betonowe

Przy wyborze wodnej ozdoby do ogrodu musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim ważne jest, z czego powstała fontanna. Z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że betonowe fontanny ogrodowe to najlepszy wybór. Są one niezwykle trwałe, mocne i odporne na warunki atmosferyczne. Radzą sobie zwłaszcza z wilgocią i stała obecność wody nie powoduje żadnych uszkodzeń, pęknięć czy ukruszeń. Także promienie słoneczne i zmienne temperatury nie wywołują szkód w solidnych betonowych fontannach. Ponadto fontanny betonowe są wykonane z dbałością o każdy szczegół i wyglądają elegancko.

Kolejnym ważnym czynnikiem ułatwiającym decyzję, jaką fontannę wybrać, jest nasz gust i upodobania. Jeśli lubimy otaczać się motywami przyrodniczymi i być blisko natury, możemy sięgnąć po fontanny do ogrodu w kształcie zwierząt. Gdy zależy nam, by w ogrodzie unosiła się elegancka aura, czekają na nas fontanny nawiązujące do mitologicznych postaci. Możemy także postawić na nowoczesne fontanny ogrodowe typu kolumna czy kula. Prosty design ułatwi wkomponowanie się do ogrodu i jednocześnie nada ciekawego charakteru.

Fontanny ogrodowe – rodzaje

Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje fontann – fontanny europejskie i fontanny arabskie. Jak można się łatwo domyślić nazwy nawiązują do regionów świata, w których dany typ fontann się narodził i zyskał popularność. Europejskie fontanny ogrodowe cechują się tym, że woda najpierw tryska w nich ponad całą konstrukcję, a następnie wpada z powrotem, nadając nieco burzliwego lustra wody. Takie fontanny nazywa się fachowo fontanny z obiegiem zamkniętym. Są to zdecydowanie najpopularniejsze fontanny w Europie.

Drugim typem fontann są tzw. fontanny arabskie, czyli takie, w których woda nie unosi się do góry, a spływa w dół wydobywając się z otworów. Takie fontanny są obecnie nieco mniej powszechne, częściej taki typ występuje przy małych fontannach.

Małe fontanny ogrodowe

Nawet do małego ogrodu można dopasować fontannę, która doskonale wkomponuje się w zielony teren przydomowy. W naszej ofercie znajdziecie nawet bardzo małe fontanny o ciekawym designie. Takie drobnych rozmiarów wodne ozdoby nawet na niewielkiej przestrzeni będą wyglądać bardzo atrakcyjnie i jednocześnie nie przytłoczą. Sprawdzą się też na tarasie i balkonie. Taką małą fontannę również łatwiej wkomponować w całość i dopasować do niej inne ozdoby i figury ogrodowe. Bardzo popularnym i wdzięcznym motywem są fontanny w kształcie zwierząt, jak np. małe żabki idealne do oczka wodnego. Prostym, a jednocześnie ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne fontanny małe kule. Takie ozdoby z płynącą wodą będą pasować do każdego miejsca.

Fontanny z obiegiem zamkniętym

Wspomniany typ fontanny europejskiej, czyli fontanny z obiegiem zamkniętym, oprócz niekwestionowanego atrakcyjnego wyglądu ma jeszcze jedną zaletą. Zamknięty obieg wody znacząco ogranicza zużycie wody, ponieważ pompa wykorzystuje tę samą wodę, która jest już zgromadzona w zbiorniku wodnym. Takie fontanny ogrodowe z obiegiem zamkniętym – ze względu na stały ruch wody – znacząco ograniczają proces zielenienia się i zabrudzenia wody. Zamontowanie takiej fontanny w ogrodzie pozwala też na oszczędności przy rachunku za wodę oraz nie marnuje wody, przez co jest przyjazne dla środowiska.

Duże fontanny ogrodowe

Małe fontanny do ogrodu to opcja do mniejszego ogrodu  czy tarasu, natomiast na dużej powierzchni możemy pokusić się o duże fontanny ogrodowe. Takie duże fontanny często mają formę monumentalnej rzeźby lub ozdobnej kolumny. Chętnie wybieranym motywem dużych fontann jest motyw antyczny i klasyczny. Takie fontanny stwarzają w ogrodzie wyciszający i elegancki klimat, który sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu.

Fontanny ogrodowe kaskadowe

Kaskadowe fontanny z kolei mają różne rozmiary, a charakteryzują się tym, że woda spływa z góry na dół i tworzy kaskadę. Stąd też wzięła się nazwa tego typu fontanny do ogrodu. Co warte podkreślenia, takie fontanny ogrodowe kaskadowe wprowadzają dynamikę i doskonale komponują się z naturą.