Skip to content

Wazony i Donice Betonowe

Czymże byłby ogród lub taras bez kwiatów? A do prawidłowego wzrostu potrzebne są oczywiście wazony i donice ogrodowe. Starannie dobrane donice betonowe nie tylko stworzą odpowiednie środowisko dla roślin, ale także będą stanowić piękną dekorację ogrodu. Wybór donic i wazonów jest tak wielki, że każdy znajdzie ozdoby idealne dla siebie i swojego zielonego zakątka.

Donice betonowe, wazony i gazony – co wybrać?

W zależności od wielkości ogrodu, balkonu czy tarasu możemy dobrać donicę czy wazon, który wkomponuje się w otoczenie, będzie cieszył oczy, a zarazem spełni swoją rolę jako dom dla kwiatów i krzewów. Najpopularniejsze obecnie są donice betonowe, które występują w przeróżnych rozmiarach – od najmniejszej po całkiem spore donice ogrodowe, które pomieszczą krzewy i sporej wielkości drzewka.

Jeśli wolimy bardziej smukłe i wyższe ozdoby do ogrodu, do naszej dyspozycji pozostają wazony ogrodowe. Sprawdzą się one także na balkonach i tarasach, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń. Wazony bowiem zajmują znacznie mniej miejsca ze względu na swoją podłużną budowę.

Z kolei gazony betonowe są puste w środku, wystarczy wsypać ziemię i zasadzić rośliny. Takie gazony sprawdzają się przy skalniakach i przede wszystkim w miejskich skwerach i parkach. Uniemożliwiają wzrost chwastów, dzięki czemu utrzymanie pożądanej roślinności jest dużo łatwiejsze i wymaga mniej pracy.

Donice ogrodowe betonowe – rodzaje

Jak już wspomnieliśmy – najczęściej wybierane są donice do ogrodu. I nie ma się co dziwić, są bowiem najbardziej uniwersalne i dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Występują pod różnymi postaciami, kształtami i rozmiarami, dlatego też można znaleźć donicę do każdego ogrodu i tarasu.

Donice do ogrodu małe

Do mniejszego ogrodu lub tarasu z pewnością odpowiednie będą małe donice betonowe. Nie zajmą dużo miejsca, nie przytłoczą i nie zmniejszą optycznie powierzchni, a pozwolą cieszyć się bliskością kwiatów. Takie drobniejsze donice to także idealne rozwiązanie dla mniejszych kwiatów jak dzwonki czy bratki. W za dużej donicy kwiaty mogłyby wizualnie zginąć, a tak będą odpowiednio wyeksponowane. Taka doniczka będzie również piękną ozdobą ogrodu i balkonu.

Donice ogrodowe duże

Jeśli mamy duży ogród, a marzy nam się całkiem pokaźna roślinność, lepiej postawmy na duże donice ogrodowe. Z powodzeniem zmieszczą się w nich nawet krzewy czy tak lubiane ostatnio drzewka cytrusowe. Nasze donice betonowe – mimo sporych rozmiarów i użytego materiału – są lekkie i można je z łatwością przenieść w dowolne miejsce w ogrodzie. Przyda się to także, gdy będziemy potrzebowali przezimować roślinę w domu i zabrać ją z ogrodu. Duże donice często mają formę rzeźby lub figury ogrodowej. Motywów przewodnich jest tak wiele, że każdy znajdzie donicę o pasującym do swoich upodobań kształcie i designie.

Dlaczego akurat donice z betonu?

Nasze donice betonowe i wazony powstają z najwyższej jakości białego cementu, przez co wyróżnia je przede wszystkim niebywała trwałość. Są odporne na warunki atmosferyczne, takie jak ostre słońce i promienie UV, zmienne temperatury i opady. Wazony i donice z cementu doskonale trzymają wilgoć, co sprzyja rozwojowi roślin. Jednocześnie donice są zaimpregnowane i uniemożliwiają pojawienie się grzybów, pleśni i bakterii. Ma to ogromne znaczenie dla rosnących w donicy kwiatów i krzewów.

Donice betonowe jako ozdoby do ogrodu

Za sprawą tak dużej różnorodności donic śmiało można wykorzystać je jako oryginalne ozdoby do ogrodu. Donice betonowe występują pod różnymi postaciami, między innymi klasyczne owalne donice z ciekawymi ornamentami, rzeźby ludzkie czy doniczki zwierzęce w kształcie kota bądź osiołka. Bardzo ciekawym pomysłem aranżacyjnym są też donice jak korytko czy pień na kwiaty. Wybór jest tak wielki, że ogranicza nas tylko nasza pomysłowość.